Dane techniczne

Budowa kręgielni wiąże się nieodłącznie z rozpatrzeniem takich czynników jak wytyczne budowlane. Należy wziąć tu pod uwagę wymiary pomieszczenia kręgielni oraz niezbędne wymagania elektryczne. Więcej informacji na temat zaplanowania budowy kręgielni znajdziecie Państwo poniżej.

Wymiary torów

Standardowa długość toru bowlingowego wynosi 25,6 m. Aby zapewnić graczom komfort gry należy za torami ustawić siedziska ze stolikami, na które trzeba przeznaczyć od 2 do 4m. Jednakże istnieje też możliwość ustawienia bowlingu na skróconej powierzchni, jeżeli nie dysponujecie Państwo wystarczająco długim pomieszczeniem.

Do pobrania

pobierz plik Bowling 2-torowy - wymiary
pobierz plik Bowling 3-torowy - wymiary
pobierz plik Bowling 4-torowy - wymiary
pobierz plik Bowling 6-torowy - wymiary
pobierz plik Mini bowling 2-torowy - wymiary
pobierz plik Specyfikacja 2 torowy bowling sznurowy

Do pomieszczenia maszynowni należy doprowadzić siłę 380V. Pobór energii w przypadku 2 torów bowlingu wynosi około 1,6kWh. W miejscu mocowania monitorów (nad torami) należy zainstalować gniazdka elektryczne.  Należy przeprowadzić kabel sygnałowy (skrętka UTP) łączący maszynownię z miejscem zamontowania timera lub komputera (na barze).

Oświetlenie w pomieszczeniach kręgielni powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby źródła światła nie oślepiały graczy. Wartości natężenia oświetlenia powinny wynosić odpowiednio:

– na części rozbiegu: 150 -200 Lx;
– na części głównej toru, od linii spalonego do ściany przedniej maszynowni: 250 Lx;
– w maszynowni: 150 Lx.

Przy zastosowaniu jarzeniówek o mocy 36W odległość pomiędzy źródłami światła montowanymi nad każdym z torów powinna wynosić  2 – 4m. Zaleca się montaż dwóch niezależnych obwodów światła – światła białego i światła UV. Bezpośrednio przed ścianą przednią maszynowni zaleca się montaż tylko źródeł światła UV.

Obok znajdziecie Państwo pliki do pobrania ze szczegółowymi informacjami odnośnie wytycznych elektrycznych do budowy kręgielni.

Do pobrania

pobierz plik oświetlenie kręgielni
pobierz plik schemat instalacji elektrycznej bowlingu

Bowling montowany jest na konstrukcji stalowej o wysokości 37cm.

Istnieją dwie możliwości montażu kręgielni w lokalu.

Pierwszy wariant wymaga przygotowania niecki o głębokości 37cm na całej długości torów (25,6m). Szerokość niecki uzależniona jest od ilości torów bowlingowych. Rozwiązanie to pozwala ukryć całą konstrukcję kręgielni poniżej poziomu posadzki w lokalu (wówczas powierzchnia torów bowlingowych zrównana jest z powierzchnią reszty pomieszczenia). Rozwiązanie to jest zalecane w większości nowo budowanych kręgielni, wymaga ono jednak podjęcia odpowiednich rozwiązań architektonicznych już na etapie planowania budynku.

Nie zawsze jednak istnieje możliwość wykonania niecki, szczególnie w przypadku adaptacji istniejących już pomieszczeń. Wówczas konstrukcję kręgielni ustawia się bezpośrednio na posadzce, co sprawia że powierzchnia torów znajduje się 37cm ponad posadzką. Konieczny jest wtedy montaż stopni przed rozbiegiem, ułatwiających wejście na tory.

Powierzchnia, na której montuje się konstrukcję stalową kręgielni musi być dobrze zaizolowana i równa (tolerancja 0 – 1cm na 25,6 m). Wilgotność ścian budynku, a w szczególności podłogi, powinna wynosić do 3%. Natomiast względna wilgotność powietrza w budynku powinna być utrzymana na stałym poziomie i wynosić 45% (+/- 10%) przy 20C. Temperatura w pomieszczeniu, w którym montowana jest kręgielnia powinna wynosić od +15C do +25C, a źródła ciepła nie mogą mieć bezpośredniego wylotu na tory.

Do pobrania

pobierz plik Wytyczne budowlane

Zapytaj konsultanta

Skontaktuj się z naszym konsultantem, który doradzi w sprawach montażu
i budowy torów bowlingowych.

Dane firmy

F.H.U „MAH” Mateusz Hochół
ul. Manganowa 5/37
53-441 Wrocław
NIP: 611-241-76-36

Skontaktuj się

+48 501 208 296

bowlingcentrum@gmail.com